Podnośnik nożycowy z osłoną harmonijkową

W minionym tygodniu zamontowaliśmy osłonę harmonijkową nożyc podnośnika nożycowego (stołowego). Klient zdecydował się na wyposażenie podnośnika w osłonę dopiero po kilku miesiącach użytkowania. Wobec tego zadanie nie było łatwe, gdyż konstrukcja podnośnika nie przewidywała montażu takiego wyposażenia. Żeby sprostać zadaniu, wykonaliśmy projekt specjalnej ramki bezpieczeństwa, która pełniła również rolę górnego mocowania osłony harmonijkowej. Dodatkowo zaprojektowaliśmy specjalną ramę mocowaną do podstawy podnośnika, której zadaniem było utrzymać dolną krawędź osłony. Dodatkowe ramy składały się z kilku części umożliwiających zmontowanie układu na kompletnym podnośniku. System mocowań został tak przemyślany, żeby nie ingerować w istniejącą konstrukcję podnośnika platformowego (żadnych otworów na montażu). Dzięki wnikliwej kontroli jakości podczas produkcji elementów mocujących osłony uniknęliśmy problemów na montażu.

Na początku, gdy przyjechaliśmy na miejsce montażu osłony okazało się, że podnośnik po pięciu miesiącach pracy w papierni jest znacznie oblepiony pulpą celulozową. Początkowo nie było widać nawet silnika pompy – całość pokrywała warstwa papki celulozowej. Na zamieszczonych poniżej zdjęciach widać podnośnik już po częściowym, mechanicznym oczyszczeniu.

podnośnik nożycowy bez osłony

silnik podnośnika nożycowego

Po wstępnym oczyszczeniu podnośnika użyliśmy wody pod wysokim ciśnieniem, co widać poniżej.

czyszczenie podnośnika nożycowego

Podnośnik wykonany jest w wersji do papierni i ma odpowiednią ochronę mechanizmów przed zalaniem wodą. Po umyciu podnośnik działał bez zarzutu.

Teraz mogliśmy przystąpić do demontażu istniejącej ramki bezpieczeństwa i montażu nowej ramki wyposażonej w mocowania osłony. Po zamontowaniu tego elementu mogliśmy przystąpić do założenia osłony harmonijkowej o obwodzie zamkniętym. Można było tego dokonać bez demontażu konstrukcji podnośnika, jedynymi elementami, które musieliśmy odkręcić były stopy podporowe. Montaż osłony był możliwy poprzez uniesienie podnośnika i wstawienie osłony od spodu. Konstrukcja podnośnika stołowego pozwalała nam na jego podniesienie za pomocą czterech śrub z uchem wkręcanych w specjalne otwory w platformie lub chwytając pasami za cały podnośnik i transport suwnicą jak też uniesienie za pomocą wózka widłowego, lub wózka paletowego. Podnośnik został tak wyposażony na specjalne życzenie klienta. Osłona wyposażona była w otwory do przykręcenia do ramki bezpieczeństwa umieszczone co około 200 mm na obwodzie ramki górnej. Po zamontowaniu żaluzji przystąpiliśmy do zamocowania dolnej ramki.

Zdjęcie zamieszczone poniżej pokazuje podnośnik stołowy wyposażony w osłonę harmonijkową nożyc – tzw. osłonę BHP. Specjalny materiał użyty do produkcji osłony zapewni jej długą i bezawaryjną pracę w tak trudnych warunkach, jakie możemy spotkać w papierni, a mamy tu na myśli wysokie temperatury i bardzo wysoką wilgotność.

podnośnik nożycowy z osłoną

Zakres podnoszenia dźwignika nożycowego wynosi w tym przypadku około 2,5 m, a osłona po złożeniu ma wysokość około 220 mm. Zdjęcie poniżej pokazuje podnośnik stołowy w pozycji dolnej, przy maksymalnie ściśniętej osłonie.

podnośnik nożycowy złożony

Dodatkowo dla poprawnej pracy osłony zostały w nią wszyte specjalne pasy, których zadaniem jest równomierne rozkładanie zakładek osłony na każdej wysokości rozłożenia osłony. Poza tym osłona mimo niewielkiej masy (około 30-40 kg) i materiału poszycia o niewielkiej grubości 0,35 mm zachowuje dużą sztywność poprzeczną. Powoduje to, że gdy oprzemy się o osłonę, to nie ma ryzyka, że osłona się zapadnie do środka i nasza ręka znajdzie się pomiędzy nożycami. Poniżej przedstawiamy zdjęcie osłony podczas pracy.

podnośnik nożycowy z innej perspektywy

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na podnośniki nożycowe.

Trawersa do bel celulozy

Przy okazji wizyty u klienta mogliśmy również zobaczyć zaprojektowaną, wykonaną i dostarczoną przez nas w zeszłym roku trawersę. Trawersa ta ma udźwig 5,0t i służy do transportu tamborów. Trawersa wyposażona została w specjalne haki wykonane z grubej blachy umożliwiające chwytanie za oś beli celulozy bez konieczności ręcznego naprowadzania trawersy, a co za tym idzie bez ryzyka wypadku z udziałem pracownika.

Trawersa podwieszana jest do dwóch haków suwnicy, ale możliwe jest również podnoszenie jej za jedno, środkowe ucho. W naszej ofercie znajduje się wiele rodzajów urządzeń podnoszących i zawiesi specjalnych, projektowanych pod specjalne zamówienie i potrzeby klienta.

Naszą specjalnością są również trawersy i zawiesia służące do przenoszenia i instalacji maszyn w nowo budowanych fabrykach. Trawersy takie są zaprojektowane do realizacji określonego procesu montażu urządzenia bądź maszyny w hali. Bardzo często, ze względu na gabaryty urządzenia montaż odbywa się jeszcze przed zakończeniem budowy przez dach lub ścianę hali. Do montażu wykorzystywane są żurawie lub suwnice, a czasami również platformy samojezdne. Zawiesie, które jest użyte do tego celu, ma bardzo odpowiedzialną rolę, gdyż instalowane maszyny są bardzo drogie, a ich uszkodzenie mogłoby narazić inwestora na dziesiątki lub setki tysiące euro strat oraz wielomiesięczne opóźnienie w realizacji inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *