Suwnice do pracy w galwanizerni

Firma JN Projekt projektuje i wykonuje urządzenia dla różnych branż przemysłu. W ostatnim czasie wykonaliśmy dwie nowe suwnice przeznaczone do pracy w galwanizerni.

W galwanizerni nanoszone są specjalne metaliczne powłoki ochronne na metale lub ich stopy tzw. powłoki elektrolityczne (galwaniczne). Powłoki te stosuje się w celu zwiększenia odporności powłoki materiału podstawowego na korozję, ścieranie, zmiany współczynnika tarcia lub przewodności elektrycznej. Nałożenie powłoki może być również podyktowane względami dekoracyjnymi. Nanoszone powłoki mogą być jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trójwarstwowe. Powłoki wytwarzane są z czystych metali (cynkowanie, cynowanie, chromowanie, kadmowanie, miedziowanie, niklowanie itp.) lub ze stopów metali, np. mosiądzów (mosiądzowanie), brązów (brązowanie).

Wykonane przez nas suwnice zostały zainstalowane w miejsce istniejących i wysłużonych suwnic. Poniżej zamieszczamy zdjęcie istniejących suwnic.

Suwnice te realizują zaprogramowane funkcje w systemie ręcznym i automatycznym. Suwnice przeznaczone do pracy w środowisku jakie występuje nad wannami cynkowniczymi muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Zabezpieczenie elementów stalowych poprzez zastosowanie standardowych powłok malarskich lub cynkowanie nie jest wystarczające, ponieważ standardowa powłoka lakiernicza lub warstwa cynku ulegają szybkiej degradacji w oparach kwasów unoszących się nad wannami do trawienia.

W naszym rozwiązaniu zastosowaliśmy zabezpieczenie elementów konstrukcji stalowej poprzez malowanie zestawem specjalnym farb odpornych na agresywne/korozyjne opary. Całkowitą powłokę stanowią trzy warstwy farb. Dodatkowo listwy prowadzące, które stabilizują trawersę z ładunkiem podczas podnoszenia, wykonane zostały ze stali nierdzewnej, a współpracujące z nimi rolki z tworzywa sztucznego. Na ilustracji poniżej widoczna jest listwa prowadząca wraz ze współpracującymi elementami.

Zastosowane przez nas napędy mechanizmu jazdy i podnoszenia również wymagały specjalnego podejścia, zastosowania specjalnych powłok lakierniczych oraz zastosowania hamulców w wykonaniu odpornym na środowisko panujące w galwanizerni. Zastosowane przez nas napędy posiadają hamulce wyposażone w osłony pyłoszczelne oraz tarcze antykondensacyjne.

Na ilustracji zamieszczonej poniżej widoczny jest napęd podnoszenia oraz górne mocowanie cięgna nośnego.

Proces podnoszenia i ustawienia suwnic na torze kontrolowany jest przez szereg czujników zbliżeniowych, które odpowiadają za precyzyjne ustawienie położenia danego mechanizmu. Wszystkie czujniki posiadają systemy mocowań umożliwiające ich precyzyjną regulację oraz możliwość zmiany położenia w zależności od bieżących potrzeb.

Czujniki odpowiadające za precyzyjne ustawienie mechanizmu podnoszenia widoczne są na poniższym zdjęciu (czujniki mają kolor seledynowy).

Instalacja zasilająca suwnice wykonana została w postaci firanki kablowej z przewodem płaskim podwieszonym do wózków jezdnych zamontowanych w profilu stalowym zamocowanym do konstrukcji wsporczej wzdłuż torowiska.

Dzięki naszym urządzeniom można zwiększyć wydajność linii produkcyjnej, uzyskać bardziej zaawansowane funkcje w porównaniu do dotychczas stosowanych metod produkcji oraz zwiększyć elastyczność produkcji i zapewnić powtarzalność procesu technologicznego.

Nasze usługi obejmują:

  • projektowanie,
  • wykonanie urządzeń,
  • wykonanie systemu zasilania i sterowania,
  • montaż, uruchomienie i wykonanie prób funkcjonalnych,
  • wykonanie dokumentacji po montażowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *