Estakada z suwnicą

Estakada z suwnicą natorową jednodźwigarową

Firma JN Projekt profesjonalnie zajmuje się kompleksową realizacją estakad suwnic i dostawą suwnic dostosowanych do procesów technologicznych występujących w zakładach przemysłowych. Estakady suwnic natorowych wykonujemy jako konstrukcje stalowe składające się ze słupów kotwionych do posadzki bądź fundamentu. Na słupach umieszczone są belki podsuwnicowe z szyną jezdną. Naszym Klientom oferujemy kompleksową obsługę od ustalenia parametrów technicznych i zapoznania się z procesem technologicznym, poprzez dobór rozwiązań technicznych najbardziej odpowiednich dla danego przeznaczenia, po wykonanie konstrukcji w metalu, montaż i odbiór techniczny. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji konstrukcji stalowych, podtorzy suwnic oraz suwnic natorowych jedno i dwudźwigarowych, standardowych suwnic podwieszanych oraz suwnic podwieszanych o konstrukcji lekkiej jak i suwnic specjalnych.

estakady suwnic - widok z góry

Dzięki naszym urządzeniom transport ładunków staje się prosty i bezpieczny dla pracujących wokół ludzi. Produkowane przez Nas urządzenia zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy. Naszą firmę cechuje rzetelność w realizacji każdego etapu zlecenia. Przestrzegamy zasad BHP podczas wytwarzania konstrukcji i suwnic oraz podczas montażu u klienta. W obecnych czasach praca zawsze wykonywana jest pod presją czasu, wszystko ma być zrobione szybko i solidnie, ale mimo tego nie idziemy na skróty i zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo.

Bardzo często zdarza się, że zapotrzebowanie na suwnice i inne urządzenia transportu bliskiego pojawiają się dawno po wybudowaniu hali produkcyjnej. Dobieramy rozwiązania tak, żeby w pełni zagwarantować obsługę danego procesu, maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a słupy konstrukcji wsporczych ustawić w takich miejscach, które nie utrudnią komunikacji i prowadzenia innych procesów transportowych w hali.

W minionym tygodniu dostarczyliśmy i zamontowaliśmy estakadę z suwnicą natorową jednodźwigarową o udźwigu 2,0t i rozpiętości 8,0m. Suwnica ta posiada napędy jazdy mostu (napęd wzdłuż torowiska) sterowany za pomocą przemiennika częstotliwości co sprawia, że starty i zatrzymania suwnicy przebiegają bardzo łagodnie, bez szarpnięć. Jazda wciągnika realizowana jest na silniku dwubiegowym, co umożliwia poruszanie się z mniejszą prędkością podczas startów oraz ostrożny transport większych ładunków. Jazda mostu i jazda wciągnika wyposażone zostały w łączniki krańcowe, które przełączały mechanizm na prędkość zwolnioną, a następnie zatrzymywały mechanizm tuż przed dojechaniem do odbojów. Takie rozwiązanie pozwoli na długotrwałą eksploatację suwnicy bez usterek, niezależnie od krewkości obsługi. Mechanizm podnoszenia wyposażony został w silnik dwubiegowy oraz łączniki krańcowe skrajnego dolnego i górnego położenia haka. Wciągarka wyposażona jest w ogranicznik udźwigu, który uniemożliwi podniesienie ładunku przekraczającego udźwig nominalny, co zapewni bezpieczeństwo obsłudze, nawet przy próbie podniesienia ładunku o nieznanej masie. Dla komfortu obsługi suwnica wyposażona została w system sterowania radiowego, co pozwala na sterowanie ruchami suwnicy z dowolnego miejsca w pobliżu suwnicy, niekoniecznie stojąc przy samym ładunku.

estakady suwnic - montaż

Suwnica wyposażona została w instalację zasilającą w postaci przewodu płaskiego zamontowanego do specjalnych wózków poruszających się w profilu stalowym biegnącym wzdłuż jednej z belek toru.

Poniżej kilka zdjęć z etapu montażu konstrukcji i suwnicy.

Pierwszym etapem montażu było wytrasowanie dokładnej pozycji montażu słupów konstrukcji wsporczej estakady. Kolejnym krokiem było wykonanie otworów pod kotwy chemiczne, którymi standardowo montujemy konstrukcje tak jak w tym przypadku, do posadzki betonowej.

estakady suwnic - wstępne prace montażowe
estakady suwnic - podpora
estakady suwnic - podpory gotowe do montażu

 

Po zamontowaniu słupów i odczekaniu, aż zajdzie proces chemiczny wiązania żywicy, rozpoczęliśmy montaż belek podsuwnicowych. Belki mocowane były do słupów oraz skręcane ze sobą doczołowo.

estakady suwnic - widok hali

Kolejnym krokiem była regulacja wzajemnego położenia szyn i montaż instalacji zasilającej suwnicę.

estakady suwnic - podnośnik nożycowy, montraż

Na samym końcu wstawiliśmy suwnicę na tor jezdny, wykonaliśmy próby ruchowe wszystkich mechanizmów, regulacje łączników krańcowych oraz pomiary elektryczne.

estakady suwnic - montaż i widok z góry

estakady suwnic - gotowa konstrukcja

estakady suwnic - wygląd z innej perspektywy

Poniżej przedstawiamy zdjęcie suwnicy podczas pracy po ustawieniu stanowisk roboczych.

estakady suwnic - hala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *